PUBLIK_edited.jpg

Lojalitetssytem del 2: Förankra kulturen med namnet, nivåerna och kommunikationen


Om du har läst Del 1 i vår lojalitetssystem fick du förhoppningsvis med dig insikterna att huvudnycklarna till ett lojalitetssystem är att

1. Skapa starkare relationer med publiken

2. Döp lojalitetssystemet, använd roliga nivåer och poäng

3. Använd belöningar


I detta inlägg kommer vi visa några exempel på klubbar som implementerat lojalitetssystem och hur de har förankrat det med klubben.
En av de första klubbarna som implementerade lojalitetssystem var Seattle Sounders FC som är ett fotbollslag från den amerikanska fotbollsligan MLS. De gav det även ett unikt namn, MatchPass, som vi tog upp som en viktig aspekt i Del 1. Se videon nedan för att få en känsla på hur det fungerarTanken var inledningsvis att byta ut den fysiska matchbiljetten mot en digital, vilket därefter har utvecklats till en integrerad app för deras lojalitetsprogram. Fans kan helt enkelt få belöningar av olika slag, vilket uppmuntrar fansen att vara aktiva med sin fotbollsklubb. Imponerande nog har MatchPass resulterat i följande som Bas Schnater skriver:


”The MatchPass resulted in higher food & beverage spendings, a smaller carbon footprint and lower postage costs"Använd olika nivåer - Sydney RoostersHär har vi ett lag som verkligen har applicerat metodiekn kring att använda olika lojalitetsnivåer. Syftet med detta är att respektera sina medlemmar och belysa hur viktiga dem är. Sydney Roosters fokuserar på hur stort värde publikens engagemang är för klubben. Varje medlem kommer att delas in i olika nivåer baserat på det antal år i följd som de varit medlemmar i klubben. Om du inte förnyar ditt medlemskap under en viss säsong, återställs nivån och medlemslängden till ”första års medlem”. Alltså, ju längre du stannar kvar som betalande medlem, desto högre nivå i lojalitetsprogrammet och bättre medlemsförmåner.


Förankra kulturen med namnet, nivåerna och kommunikationen


Legia Warzawa, en fotbollsklubb i högsta serien i Polen. De har en historia inom militären och har applicerat denna kultur till deras lojalitetsprogram som heter Legiony. Deras mål med programmet är att öka publiken till varje match. För varje match som du går på, desto mer poäng får du. Men du kan även samla poäng via köp hos klubben eller via köp hos klubbens partners. För varje ny nivå du kan uppnå så går du upp i rang enligt militärens hierarki. Från början är du Menig och högsta rang är Överste. I slutändan får fansen erbjudanden och belöningar som inte kan köpas för pengar, som till exempel att vara med på en träning eller träffa tränaren.Målet är att lojalitetssystemet blir en helhet i klubben och att ni kan skapa samhörighet bland fans, supportrar, medlemmar och publiken. Därför är det viktigt att ni förankrar kommunikationen i något som är personligt till klubbens historia, spelare, plats eller något annat för att skapa en samhörighet som är självklar. Återigen lyfter jag upp vikten av relationen och varumärket i processen.


I del 3 kommer vi prata mer om hur man använder olika typer av belöningar för att skapa personlig kommunikation till sin publik för att stärka relationen ytterligareKundsupport

Läs mer om hur Zlingit kan underlätta er kundsupport och skapa nöjdare kunder 

Virtuell assistent
Live Chat
FAQ
Marknadsföring

Läs hur Zlingit kan effektivisera din marknadsföring och kommunikation mot kund

Interaktiva annonser
Leadsgenerering
A/B testning
CSR & Sponsring
Lojalitet

Läs hur Zlingit skapar lojalare och nöjdare kunder och ökar era intäkter

Lojalitetsprogram
Digitala kuponger
Digitala stämpelkort
Digitala presentkort
Alla funktioner
Så fungerar det

Följ Zlingits 4 enkla steg till ökade intäkter och nöjdare kunder

Vad är Zlingit

Zlingit är ett lätthanterligt marknadsföringsverktyg

Varför Zlingit

3 enkla anledningar till varför ni bör välja Zlingit

Om oss

Läs mer om Zlingits vision och mission

Vår resa

Läs om vår resa och hur Zlingit startades

Vår resa

Alla väger leder till Rom, eller till Zlingit?

Omni-Channel (1).png
FOKUS   
Zlingit för lojalitet

Följ Zlingits 4 enkla steg till ökade intäkter och nöjdare kunder

Zlingit för marknadsföring

Zlingit är ett lätthanterligt marknadsföringsverktyg

Zlingit för kundsupport

3 enkla anledningar till varför ni börja välja Zlingit

BRANSCHER   
Butiker
E-handel
Firsörer
Hotell & Restaurang
Media byrå
EVENT   
Festival
SPORT   
Elitlag
Konsert
Sponsorer
Mässor
Supportrar
Online
Utbildningar
Föreningar
Hitta ditt företagsexempel
NYASTE
Blog

Lär dig mer kring hur du optimerar dina annonser, skapar nöjdare kunder och ökar lönsamheten

Kund berättelser

Läs mer om våra kund case

Se våra kommande och avslutade event

3 enkla anledningar till varför ni börja välja Zlingit

GUIDER
Guide till konversationsbaserad marknadsföring
Guide till Gamifierad marknadsföring
Guide till personifierad marknadsföring
Guide hur du skapar lojalare kunder

Konsert